Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Siwak-Kumor specjalizuję w prawie rodzinnym i opiekuńczym.

Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Siwak-Kumor zajmuje się prowadzeniem spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Obejmuje to w szczególności sprawy rozwodowe, o separacje, alimenty, władzę rodzicielską, kontakty z małoletnimi dziećmi, jak również sprawy o podział majątku wspólnego pomiędzy byłymi małżonkami.

 

 

specjalizacja_09

PRAWO RODZINNE I OPIEKUŃCZE:

 

 

  • sprawy o rozwód,
  • sprawy o separację,
  • sprawy o unieważnienie małżeństwa,
  • dochodzenie alimentów,
  • postępowania o podział majątku małżeńskiego,
  • sprawy o ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa,
  • sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej i kontaktów rodziców z dziećmi,
  • postępowania o przysposobienie,
  • sprawy z zakresu opieki i kurateli,
  • postępowania o ubezwłasnowolnienie.

 

 

Zakres Usług Prawnych

W zakres usług prawnych kancelarii wchodzą zastępstwo procesowe, jak również porady prawne w ww. sprawach, sporządzanie pozwów o rozwód, separację, alimenty, wniosków o władzę rodzicielską, kontakty z dziećmi i innych pism procesowych. Radcy prawni i adwokaci reprezentują klientów w sądach w sprawach regulowanych przez prawo rodzinne i opiekuńcze.

 

Ważność Indywidualnego Podejścia

Sprawy rozwodowe i inne rodzinne wymagają indywidualnego potraktowania ze strony radcy prawnego i adwokata. Przed złożeniem pozwu lub wniosku konieczne jest spotkanie z radcą prawnym lub adwokatem w celu omówienia, jakie dokumenty są potrzebne do prowadzenia postępowania sądowego lub sporządzenia odpowiedniego pisma oraz w celu podjęcia decyzji w sprawie rozwodu lub innej z ww. spraw.

Istotne jest m.in. ustalenie, czy klient podjął już decyzję o rozwodzie, separacji, czy chce w postępowaniu sądowym orzekania o winie małżonka, czy małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, które to kwestie mogą mieć wpływ na długość tego postępowania. Najczęściej dłużej trwają sprawy rozwodowe z orzekaniem o winie małżonka w rozpadzie związku małżeńskiego.

Sprawy rozwodowe wymagają przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z klientem w celu ustalenia stanu faktycznego sprawy, w tym sytuacji osobistej, rodzinnej klienta i przyczyn rozpadu małżeństwa oraz analizy stanu prawnego, aby postępowanie sądowe zakończyło się powodzeniem i możliwe było uzyskanie wyroku lub innego orzeczenia korzystnego dla klienta.

 

Doradztwo i Wsparcie

Sprawy rodzinne, w szczególności sprawy rozwodowe, cechuje bardzo duży poziom zaangażowania emocjonalnego klientów, zwłaszcza kiedy Sąd ma decydować o winie małżonka w rozpadzie małżeństwa, a przedmiotem sporu są kwestie związane z małoletnimi dziećmi, takie jak chociażby alimenty, władza rodzicielska czy kontakty.

W związku z tym, w sprawach rozwodowych sądy w razie konieczności dopuszczają dowód z opinii biegłych, którzy przeprowadzają badanie z udziałem małżonków i ich małoletnich dzieci. Jeżeli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa, sąd może skierować strony do mediacji. Często ze sprawą rodzinną, w tym o rozwód powiązane są inne sprawy, w szczególności sprawy karne regulowane przez prawo karne, takie jak chociażby o znęcanie się nad członkiem rodziny czy uchylanie się od alimentów, a także unormowane przez prawo cywilne, w szczególności prawo rzeczowe oraz prawo administracyjne i prawo wykroczeń.

 

Wysokość Opłat

Reprezentacja klientów przed sądami w sprawach rozwodowych i o separacje obejmuje złożenie pozwu i innych pism procesowych, udział radcy prawnego lub adwokata w rozprawach oraz udzielanie porad prawnych w tych sprawach. Pozew o rozwód lub o separacje wymaga uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 600 zł na rachunek odpowiedniego sądu okręgowego. W przypadku, kiedy strona postępowania o rozwód lub separację jest reprezentowana przez radcę prawnego lub adwokata, powinna dodatkowo uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł na konto właściwego Urzędu Miasta. Natomiast wysokość wynagrodzenia radcy prawnego lub adwokata w sprawie o rozwód lub o separacje uzależniona jest m.in. od zawiłości sprawy, obszerności zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, nakładu pracy, w szczególności poświęconego czasu na przygotowanie się do prowadzenia sprawy, liczby stawiennictw w sądzie, w tym na rozprawach i posiedzeniach oraz czynności podjętych w sprawie.

Sądem właściwym rzeczowo w sprawach rozwodu i separacji jest sąd okręgowy. Sądem właściwym miejscowo jest sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

 

Obszar Współpracy

Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Siwak-Kumor wykonuje swoje usługi rzetelnie i prowadzi każdą sprawę o rozwód i inną sprawę rodzinna profesjonalnie, z dołożeniem wszelkiej staranności wynikającej z wiedzy prawniczej oraz zasad etyki radcy prawnego. Radca prawny Monika Siwak-Kumor posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu rozwodów, separacji oraz innych spraw rodzinnych i opiekuńczych, a także w sprawach o podział majątku wspólnego. Kancelarię cechuje duże zaangażowanie w prowadzenie spraw rozwodowych i indywidualne podejście do każdego klienta. Kancelaria Radcy Prawnego udziela pomocy prawnej dla osób prywatnych w sprawach o rozwody i separacje głównie z województwa małopolskiego i śląskiego, w szczególności z takich miejscowości jak Pszczyna, Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała, Tychy, Bieruń, Lędziny oraz Katowice i okolice. W związku z tym Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Siwak-Kumor współpracuje z adwokat Dorotą Tiszbierek.