Zakres usług adwokata

Do usług prawnych świadczonych przez adwokata należą, w szczególności:

  • udzielanie porad prawnych,
  • sporządzanie pism procesowych,
  • opiniowanie,
  • opracowywanie projektów aktów prawnych oraz reprezentowanie m.in. klientów indywidualnych i przedsiębiorców w postępowaniach toczących się przed organami administracji oraz w sporach sądowych przed sądami powszechnymi, Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Adwokat udziela pomocy prawnej i występuje w imieniu klientów w sądach powszechnych, w szczególności w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych i opiekuńczych. Adwokat świadczy kompleksową pomoc prawną. Ma prawo sporządzania opinii prawnych, umów, pism procesowych oraz poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem w zakresie określonym odrębnymi przepisami.  Pomoc prawna jest świadczona przez adwokata wobec klientów indywidualnych, jednostek organizacyjnych oraz podmiotów gospodarczych, w tym spółek i osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Adwokat zdobywa doświadczenie zawodowe współpracując m.in. z kancelariami adwokackimi. Adwokat wykonuje zawód po wpisaniu na listę adwokatów w kancelarii adwokackiej, w zespole adwokackim oraz w spółkach: cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej. Kancelaria adwokacka może być zatem spółką, w której wspólnikami mogą być m.in. adwokaci. Adwokat nie może wykonywać zawodu, jeśli jest związany stosunkiem pracy.

 

Wynagrodzenie adwokata

Wynagrodzenie za usługi prawne adwokatów ustalane jest na podstawie  umowy z klientem. Wysokość wynagrodzenia adwokata zależy od niezbędnego nakładu pracy adwokata, w szczególności poświęconego czasu na przygotowanie się do prowadzenia sprawy, liczby stawiennictw w sądzie, w tym na rozprawach i posiedzeniach, czynności podjętych w sprawie, w tym czynności podjętych w celu polubownego rozwiązania sporu, również przed wniesieniem pozwu, wartości przedmiotu sprawy, wkładu pracy adwokata w przyczynienie się do wyjaśnienia okoliczności faktycznych istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, jak również do wyjaśnienia i rozstrzygnięcia istotnych zagadnień prawnych budzących wątpliwości w orzecznictwie i doktrynie, rodzaju i zawiłości sprawy oraz obszerności zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. Wynagrodzenie za czynności adwokackie przed organami wymiaru sprawiedliwości  i stawki minimalne opłat za czynności adwokackie reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie z dnia 22 października 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1800 z późn. zm.).

 

Współpraca

Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Siwak-Kumor współpracuje z adwokatami i radcami prawnymi z terenów województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Radca Prawny Monika Siwak-Kumor z uwagi na często prowadzone postępowania sądowe we właściwości Sądów Rejonowych w Pszczynie, w Tychach, w Cieszynie, w Żorach, w Bielsku-Białej oraz w Sądów Okręgowych w Katowicach i w Bielsku-Białej korzysta z pomocy adwokata Doroty Tiszbierek, a w razie potrzeby również z pomocy innych adwokatów współpracujących z kancelarią.

Adwokat Dorota Tiszbierek jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2011 roku ukończyła aplikację adwokacką, zdała egzamin adwokacki i wpisana jest na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką w Katowicach. Kancelaria  Radcy Prawnego Monika Siwak-Kumor współpracuje z adwokat Dorotą Tiszbierek w zakresie spraw z dziedzin prawa karnego, karno-skarbowego, prawa pracy, spadkowego, rodzinnego, medycznego oraz spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa przed sądami kościelnymi. Adwokata Dorotę Tiszbierek cechuje zaangażowanie w prowadzenie powierzonych jej spraw, indywidualne podejście do każdego klienta i precyzyjne ustalenie stanu faktycznego i prawnego każdej sprawy. Adwokat Dorota Tiszbierek zastępuje w razie potrzeby radcę prawnego  Monikę Siwak-Kumor przed sądami powszechnymi w sprawach cywilnych, o rozwód, alimenty, podział majątku, spadkowych, ubezpieczeniowych i pracowniczych, a także przed sądami administracyjnymi i organami administracji. Adwokat Dorota Tiszbierek jako absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego zdobywała doświadczenie zawodowe pracując w Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach w Sekcji ds. Układów Zbiorowych Pracy i Poradnictwa, a następnie także prowadząc szkolenia z zakresu prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie adwokat Dorota Tiszbierek wykłada prawo medyczne.